Интервју со Никица Корубин: Време е за ново разбирање на државата

Интервју со Никица Корубин, магистер по археологија и историја на уметност и поранешен пратеник во Собранието на Република С. Македонија Нова ТВ: Корубин излеговте со став...

Гласот на младите: Кристијан Балески, производител на органски бадеми, органски јапонски јаболка и мед

Редакцијата на НОВА новата декада им ја посветува на младите и нивната борба да останат дома и покрај сите институционални и политички бариери

Гласот на младите: Ива Петрунова, магистер, инженер архитект и доктор на општествени науки

Редакцијата на НОВА новата декада им ја посветува на младите и нивната борба да останат дома и покрај сите институционални и политички бариери

Фејсбук страницата Мисија повторно шири лажни вести, говор на омраза, етничка нетрпеливост и анти ЕУ содржини

Објавата се однесува на лажна (фотошопирана) фотографија од наводен твит на новинарот Борјан Јовановски, кој според анализите привлече внимание на социјалните мрежи

Лажни вести: Европската служба за надворешни акции откри лажен сајт за Европскиот парламент

- Со име кое ја содржи една од најважните институции на Европската Унија, 145,000 фанови на Фејсбук и 25 стории во просек на ден, човек може да помисли дека станува збор за сериозен новински сервис кој има влијание врз ЕУ политиките – пишуваат од Европската служба за надворешни акции.

Поповски: Македонија е во специјална војна со лажни вести кои доаѓаат од дома и од надвор

Министерот за комуникации, отчетност и транспарентност Роберт Поповски во интервју за НОВА вели дека Македонија, во овој период пред влезот во НАТО, е во специјална војна со лажните вести кои доаѓаат од дома и од странски држави

Албанија: Приведени двајца новинари поради лажна вест што предизвика паника

Лажната вест со наслов „Излезете надвор од дома, се предвидува силен земјотрес. Еве во колку часот“, предизвикала синоќа невидена паника кај жителите на Тирана, Драч и Елбасан кои излегле од нивните домови