(Видео) Зеленски: Само апсолутната транспарентност и контрола на ситуацијата на и околу АЕЦ Запорoжјe може да гарантира враќање на нормалната нуклеарна безбедност

„Украинските дипломати, нашите нуклеарни научници и МААЕ се во постојан контакт, сега работат на испраќање на мисијата на МААЕ во АЕЦ Запорижја. Само апсолутната транспарентност и...

Институт за студии на војната: Русија обвинува за тероризам на Крим за да ги прикрие сопствените злосторства

За да ја ослабне поддршката на западните земји за Украина и да го оддалечи наративот од нејзините воени злосторства, Русија се обидува да ги оквалификува нападите...

Институтот за проучување на војната: Кремљ продолжува со напорите лажно да ги претстави своите максималистички цели во Украина

Русија се обидува да шири искривени информации за максималистичката цел што би сакала да ја постигне во војната против Украина, соопшти Институтот за проучување на војната...

Нови четири брода со житарици испловија од пристаништата во Украина

Уште четири бродови со житарици испловија од пристаништата во Украина, соопшти турското Министерство за одбрана. Испораките на житарици од украински пристаништа продолжуваат според плановите, додаваат оттаму,...

Аналитичари: Нападите врз руски цели на Крим се дел од украинска контраофанзива кај Херсон

Украинските напади врз руски цели во привремено окупираниот Крим се веројатно дел од кохерентна украинска контраофанзива за враќање на контролата врз западниот брег на реката Днепар,...

(Видео) Порака од Зеленски: Русија веднаш и безусловно да повлече своите сили од нуклеарката Запорожје

„Русија не престанува со своите уцени во и околу нуклеарната централа Запорожје и продолжува со провокативното гранатирање на нејзината територија. Руската војска крие муниција и опрема...

Русија се огласи за „грмењето“ на полуостровот Крим: Експлозиите се резултат на саботажа

Воено складиште во градот Џанкоја на Крим е оштетено претпладнево во серија експлозии кои се резултат на саботажа, соопшти руското Министерство за одбрана. Во соопштението, што...

Истрели од огнено оружје на аеродромот во Канбера – повредени нема, осомничениот во притвор

Аеродромот во главниот град на Австралија, Канбера е евакуиран поради пукање, јави локалното издание „Стандард нет“. Според информациите, едно лице е приведено како осомничено и се...

Пукање во близина на Ѕидот на плачот во Ерусалим – повредени осум Израелци, напаѓачот се предал на полицијата

Вооружен маж рано утрово отвори оган кон автобус во близина на Стариот град во Ерусалим и рани осум израелски државјани. Осомничениот најпрво се дал во бегство,...