Најмалку 30 луѓе загинаа при напад во Мали

Најмалку 30 лица загинаа при напад, најверојатно извршен од џихадистите, врз транспортно возило во централниот дел на Мали, соопштија денеска локалните власти. – Терористите во петокот...

Омикрон варијантата е комбинација на корона вирусот и настинка, покажува нова студија

Новата варијанта на коронавирусот Омикрон најверојатно собрала најмалку една од нејзините многубројни мутации со тоа што презела парче од генетскиот материјал на друг вирус, најверојатно оној...

Карл Нехамер (49) ќе биде нов австриски канцелар и шеф на конзервативната Австриска народна партија

Според Нехамер, ова едногласно денеска го одлучиле партиските највисоки тела. Поранешниот министер за внатрешни работи го наследува Александар Шаленберг, кој поднесе оставка по само два месеци...

Јужноафриканска Република влезе во четвртиот бран на ковид-19, Омикрон откриен во седум провинции

Фала ги повика граѓаните на Јужноафриканската Република да бидат целосно вакцинирани, бидејќи, како што тврди, тоа е најдобрата заштита од Омикрон варијантата.  Јужноафриканскиот министер за здравство...