Србија го одби предлог-решението за Косово

Српската влада едногласно на вонредна седница го отфрли понуденото решение за Косово и предложи итно продолжување на дијалогот со Приштина, под посредство на ЕУ. Одговор од Унијата се уште нема

Почина Маргарет Тачер

Поранешната британска премиерка Маргарет Тачер почина на 87 годишна возраст. Според нејзиниот портпарол Тачер починала од мозочен удар

Нелсон Мандела отпуштен од болница

Нелсон Мандела, легендарниот лидер на борбата против апартхејдот и поранешен претседател Јужна Африка, денеска е отпуштен од болница, каде во изминативе девет дена се лекуваше од пневмонија

Киднапирани италијански новинари во Сирија

Четворица италијански новинари се киднапирани во северниот дел на Сирија, соопшти италијанското Министерство за надворешни работи. Италијанските власти бараат максимална дискретност и оценуваат дека физичката безбедност на заложниците

Радиокативна вода од Фукушима закана за еколошка катастрофа

120 тони радиоактивна вода истекле од резервоарите во затворената јапонска нуклеарна централа „Фукушима“, загадувајќи го околното земјиште, соопшти денеска компанијата ТЕПКО (Токио електрик пауер компани), која управува со нуклеарката