Самоубиство на внукот на Рауф Денкташ

Внукот на Рауф Денкташ, основачот на Турска Република Северен Кипар, се самоуби на гробот на својот татко, најверојатно поради финансиски тешкотии,затоа што не можел да ги плаќа своите кредити

Најмалку 50 загинати во бомбашки напади во Багдад

Во серија на бомби, пукања и експлозии на автомобил бомби во Багдад, денеска загинаа најмалку 50 лица, а околу 150 се повредени, за време на одбележувањето на десетгодишнината од коалициската инвазија, со која беше срушен режимот на Садам Хусеин

Одложенo гласањето во Кипар

Според претседателот Никос Анастасиадес ова е трагичен момент за Кипар, но народот мора да ги прифати наведените мерки, во спротивно, последиците би биле катастрофални за земјата