Кацин: Косовски рецепт за Кипар

Анкара и Кипар треба да создадат заедничка иднина според примерот на Србија и Косово, смета специјалниот известувач од Европскиот парламент за Србија, Јелко Кацин. Во внатрешната политика на ЕУ, Кацин се залага и за укинување на визниот режим за Турција.

Атина без јавен превоз

Грчките полицајци од силите за борба против немири сабајлево упаднаа во атинското метро, каде веќе 10 дена по ред штрајкува персоналот против кратењето на платите.

Заострени односите меѓу Љубљана и Загреб

Словенија повторно ја блокира Хрватска во Европската унија. Причините за најновото заострување на односите меѓу Љубљана и Загреб лежат во внатрешно-политичката криза во Словенија, смета германскиот европратеник Елмар Брок.

Меркел ќе разговара со Камерон

Германскиот канцелар Ангела Меркел ќе разговара со британскиот премиер Дејвид Камерон по неговата најава дека е можен референдум за излез од ЕУ.

Во САД и жените ќе одат во војска

Американската војска во иднина ќе прифати и жените кои се професионално вработени во армијата да можат да учествуваат во борби, што досега не беше возможно.

И Австрија се закани со напуштање на ЕУ

40 проценти од Британците сакаат да ја напуштат ЕУ, покажуваат резултатите од истражување на јавното мислење во Велика Британија, само еден ден по ветениот референдум за членството на земјата во ЕУ.