Граѓаните се жалат на измами при купување на социјалните мрежи, казни за интернет измами нема

Ковид пандемијата ги смени навиките за купување кај граѓаните. Сè почесто се купува онлајн преку социјалните мрежи кои се преплавени со евтини понуди за облека, апарати...

Пандемијата ги турна Индијците во огромни долгови за лекување

Во Индија, сериозно погодена од епидемијата на коронавирус, огромните сметки за здравствена заштита се ноќeн кошмар за милиони луѓе. Повеќето Индијци немаат здравствено осигурување, а трошоците...

Се топи ,„вечниот мраз“ во арктичките предели на Русија-Глобалното затоплување ги загрижи научниците

Феноменот на вечен мраз во арктичките предели на Русија, ризикува да исчезне, со појавата на секојдневно топење. Неколку метри длабока и тврдо – замрзната мешавина од...

Матични лекари:Термини за вакцини против грип нема,ги „ловиме“ цел ден, за 3 минути ги снемува

Нема термини за вакцини против сезонски грип. Револтирани и гневни матичните лекари велат дека на крајот од неделата, во петокот кога се пуштиле термини преку „Мој...

По серијалот на НОВА: ОЈО и МВР влегоа во веледрогерии за паралелниот увоз на лекови

Полицијата по наредба на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција влегле  веледрогеријата„Др.Пановски“ со налог за пронаоѓање и одземање на документација, како и во...

Институтот за ТБЦ како од хорор филм-пациенти бегаат од лошите услови, во страв од инфекции

Во услови кога болничките капацитети се подготвуваат за новиот бран на коронавирусот оваа есен, Институтот за ТБЦ, ниту е подготвен ниту има можност да одговори на потребите поради лошата сосотојба во која се наоѓа. Зградата е голема со простран двор, но и внатре и надвор, се се распаѓа

Хроничните болни од утре се враќаат на работа – не добиле термини, ниту потврди за отсуство

Хронично болните од утре, 23 септември треба да започнат да одат на работа, заедно со мајките кои што користеа породилно отсуство. Нивното барање испратено електронски до...

Семејството на починатата родилка: Немаше проблеми во бременоста-да се испита случајот

Семејството на 40 годишната Кадрие Јашар од Скопје, која почина од искрварување тврди дека родилката немала никакви проблеми во бременоста, ниту пак крварење до моментот кога...

Сугарев за НОВА: Ниту една од приватните лаборатории не побарала да склучи договор со Фондот за здравство

Фондот за здравствено осигурување ја намалува цената за тестовите за Ковид во јавното здравство од 3600 денари на 2000 денари колку што ќе биде новата референтна...

Филипче калкулира, приватниците не можат да се договарат за цените на тестовите за Ковид

Правната служба во Министерството за здравство ја разгледува можноста дали може да се влијае на приватните лаборатории-сите да имаат унифицирани цени за тестовите за Ковид, но ние можеме да влијаеме само на услугите преку ФЗО, вели Филипче. Не постои механизам, ниту некакво тело кој ќе ги регулира овие работи во време на пандемија, кога граѓаните мора да бидат заштитени, туку пазарот ја одредува цената