По две недели одмор ќе добијат преморените здравствените работници во ГОБ „8 Септември“

По две недели одмор ќе добијат здравствените работници во ГОБ “8 Септември“, болница која веќе четири месеци функционира како Ковид центар. Ова за НОВА го изјави...

Слики на очај и агонија на здравствените работници во„8 Септември“-бараат да ги заменат

Да се стопира приемот на нови пациенти со Ковид-19 во ГОБ„Септември“ затоа што веќе нема место место-оделенијата се преполни, а вработените се преморени и исцрпени, бараат од лекарите од болницата. Во овие оддели сликата е тажна, медицински сестри паѓаат од умор, колабираат, повраќаат на работа. Анстезиолозите се преморени, во битката со пандемијата без прекин четири месеци

Казнета медицинска сестра,била дел од проект-преку крв да се утврди контакт со коронавирусот

Станува збор за меѓународен научен проект со кој се скенира состојбата на здравствените работници како најризична група и преку серолошко испитување да се утврди колку од нив биле во контакт со коронавирусот, дали развиле антитела, дали при повторен напад од вирусот имаат развиено имунитет и да се откријат можни активни случаи

ФЗО за Караџовска: Направивме се што е потребно, јавноста има погрешен впечаток

За Снежана Караџовска направивме се за да може да го добие потребниот третман во болницата АОФЕ во Остемберг, Холандија. Многу труд вложивме, променивме и Правилник, а...

Токсикологија против одлуката за тестови на пациентите пред да се упатат на друга клиника

Во недостиг на соодветни услови за изолација на ваквите пациенти ќе има зголемен ризик за ширење на инфекцијата на сите пациенти кои ќе бидат амбулантски и...

Четири години голгота: ФЗО се уште и ја нема дадено одлуката за протези на Снежана Кaраџовска

Снежана Караџовска, жената на која и се ампутирани двете нозе по сообраќајна несреќа во Турција во септемри 2016 година и по шести пат може да ја...

Почина бебето:Швајцарските лекари ги потврдија сомнежите за компликации од Ковид

Бебето кое починало од можни компликации од инфекција на коронавирус и е прв случај од ваков вид во Швајцарија, е всушност десетмесечното бебе кое од Клиниката за детски болсти во понеделникот ноќта со специјален авион беше однесено во Швајцарија

Прв случај на бебе со тешка клиничка слика и Ковид-19 – итно префрлено во Швајцарија

Вистинска драма се случувала на Клиниката за детски болести за спасување на животот на десетмесечното бебе, за кое се утврдило дека има тумор во мозокот, компликација за која лекарите сметаат дека е од Ковид 19 ,со кој било зазарзено тоа и неговата баба која го чувала.  Бебето кое е швајцарски државјанин со специјален авион е префрлено во болница во Цирих, за што бил отворен скопскиот аеродром

Влошена состојбата на првиот пациент со вградени пумпи во срцето-потребна е трансплантација

Влошена е здравствената состојба на 31 Христијан Неделковски кој веќе осум години живее приклучен на батерии, со вградени две пумпи во срцето (БИВАД). Тој е примен на одделот за интензивна нега во Државата кардиохирургија, откако пумпите алармите дека нешто се случува со неговото срце

ВИДЕО:„8 Септември“ќе профункционира за една недела-Ковид центарот се сели во друг дел

Единствениот пациент со КОВИД-19 кој е тргнат од респиратор ја напушти болницата, оздравен. За една недела ГОБ „8 Септември“, ќе ги отвори амбулантите и ќе започне да функционира нормално.Токму за толку време се очекува да бидат завршени сите технички зафати во делот каде што ќе биде префрлен центарот за КОВИД -19

НОВА истражува: Се наплаќаат ли преку ФЗО тестовите за КОВИД-19 добиени преку донации

Се наплаќаат ли тестовите за КОВИД-19 кои се добиени како донација преку Фондот за здравствено осигурување. На ова прашање кое НОВА го упати до надлежните добивме  различни одговори, но ниту еден не е идентичен со другиот

Индекс на отвореност на буџет: Македонија на 67. место од 117 земји во светот

Во однос на вклучувањето на јавноста во креирање на националниот буџет, Македонија има оценка 0 (од 100) за јавната вклученост со што се наоѓа на најниското место во регионот, се вели во независното меѓународно компаративно истражување што е базирано на факти и користи меѓународно признаени критериуми за оценка на јавниот пристап до информации поврзани со државниот буџет