Филипче за Нова ТВ: Не е исклучено затворање на моловите и на границите

Нема простор за паника, но мора да се почитуваат препораките и одлуките на надлежните институции и Владата. Не е исклучена можноста за затворање на шопинг моловите, но и на државните граници во зависност од тоа во која насока ќе се движи состојбата, порача министерот за здравство во вечерашното гостување на Нова ТВ во кое одговараше на прашања на граѓаните

Живот на батерии: Сурова битка за ново срце

Исмет Хаџиу живее без срце, извадено му е. Наместо тоа во неговите гради чука вештачко срце, (од пластика) која е времена замена, а Кристијан Неделковски со вградени две пумпи. Тие во ПРОЦЕС говорат како е да се живее без срце, со поддршка на овие апарати, кои имаат ограничен рок на траење, за стравот низ кој поминуваат доколку откаже машината, за трансплантацијата која им е неопходна

Платформа „Медуза“: Пријавете насилство врз жените

Калиа Димитрова и Ена Бендевска од „Медуза“ феминистичката платформа, со герила акција во Скопје го најавија почетокот на кампањата за борба против насилството врз жените со порака - Охрабрете се, пријавувајте ги насилниците, солидарни сме со вас! 

Граѓански будилници: Ние ги мобилизираме луѓето за власта да сфати дека во нив е моќта

Ивана Драгшиќ и Никола Ѓорѓиевски од „Плоштад Слобода“ и Симона Гетова од „Спас за Валандово“ дебатираат за нивниот активизам и мобилизација на граѓаните во борба за нивните права.

Климатските промени можат да бидат драматични и во Македонија

Феноменот на климатски промени најмногу се препознава по драматичните временски промени, особено последниве години- зголемување на глобалните средни температури на воздухот и океанот, распространетото топење на...

Без преговори за членство во ЕУ, регионот е во ризик од нова нестабилност

Димитар Бечев, предавач за руското влијание на Универзитетот на Северна Каролина, во интервју за НОВА зборува за резултатите од Охридскиот дијалог што овој викенд се одржа...

Поповски: Македонија е во специјална војна со лажни вести кои доаѓаат од дома и од надвор

Министерот за комуникации, отчетност и транспарентност Роберт Поповски во интервју за НОВА вели дека Македонија, во овој период пред влезот во НАТО, е во специјална војна со лажните вести кои доаѓаат од дома и од странски држави

ДСАМ: Небулозен е тендерот на Филипче за Јавно приватно партнерство за Стерилизација

Нема издржана анализа за јавно приватно партнерство за стерилизацијата, а физибилити студијата се држи во тајност. Тендерската документација има недоречености и отвора можност за ризик , ова за НОВА го тврди Анета Симоновска претседател на Асоцијацијата за дезинфекција и стерилизација

Месец на гордоста: Право на ЛГБТ заедницата да живее без прогон

Интервју со Славчо Димитров - Коалиција Маргини и куратор на Скопската недела на гордоста: Говориме за борбата за права и слободи на ЛГБТИ заедницата која се уште трае, за прогоните и насилството кои дури и оваа власт не ги решава, како и за претстојната Парада на гордоста на 29 јуни.

Има ли Македонија стратегија за пластиката

Светот алармантно почна да потонува во пластика, загушувајќи ја Планетата. Бројките на годишно ниво  доволно говорат за состојбата со која сме соочени- Европјаните создаваат 25 милиони...