Дали Владата ќе го спречи загадувањето на воздухот оваа зима

Дали оваа Влада е свесна за застрашувачките анализи на последиците од загадување на воздухот? Дали има намера да ги промени поразителните бројки на земјава, која се...

Што бараат Шарените од Пендаровски и Силјановска

Јасмина Голубовска, дел од иницијативата на Шарената револуција, во интервју за НОВА говори за денеска доставените барања до претседателските кандидати Стево Пендаровски и Гордана Силјановска Давкова...

Втор круг претседателски избори: Како ќе се извлечат Пендаровски и Силјановска

Дебата со Петар Богојевски, реформско крило на ВМРО-ДПМНЕ и новинарот Зоран Димитровски- гл.и одг. уредник на Фокус- нивни предвидувања за вториот круг претседателски избори, како и...

Трајчевски и Арсовски: Кој претседателски кандидат има црна кампања

Директорот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ), Зоран Трајчевски и ПР експертот Петар Арсовски- ги анализираат кампањите на претседателските избори- особено црната кампања...

Кампања на Силјановска: Може ли да се поништи Преспанскиот договор

Разговор со проф. Темелко Ристески и амбасадорот Љупчо Арсовски за најавата на претседателската кандидатка на ВМРО ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова, за поништување на Преспанскиот договор и вметнување на клаузула за неменливост на името во Уставот.

Сестрата на починатиот Славчо: Не верувајте на надрилекари кои ветуваат спас

Биљана Јовановиќ сестра на починатиот Славчо Петров, за НОВА ја раскажа својата приказна и предупреди луѓето да не веруваат на шарлатани и надрилекари како Петровиќ, кој се преставува како лекар и има Центар за природна медицина во село близу Лесковац

Хајредини: Да се истражат функционерите кои дозволиле МПЦ и ИВЗ да излезат од финансиска контрола

Поранешниот министер за финансии, Џевдет Хајредини, во интервју говори за проблематичните финансиски состојби и потези на МПЦ, која е под истражна лупа на УЈП, потоа неподнесувањето...

Бегството на Груевски – сите можни сценарија

Главниот уредник на „Фокус“ Зоран Димитровски и Владимир Пивоваров национален координатор за гранично управување говорат за бегството на Груевски и сите можни сценарија и опции како било изведено.

Зошто лидерката на новинарскиот Синдикат поднесе оставка

Тамара Чаусидис, претседателка на Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници во Македонија, во интервју за НОВА, ги образложува причините за оставката и говори за лошата...