Земјотрес со јачина од 2.5 степени според Рихтеровата скала утрово во 8.58 часот е почувствуван во Македонија.

Според Европската сеизмолошка станица епицентарот на земјотресот бил во Делчево, на длабочина од 2 километри.

Вчера и во Скопје околу пладне беше почувствуван земјотрес со јачина од 2.6 степени со епицентар пет километри источно од Скопје.