По угинувањето на 500 пеликани во Грција, да се пријавуваат симптоми на птичји грип или зголемена смртност, алармира АХВ

Oгледувачите треба да водат евиденција за болни и угинати птици, а потребно е и соодветно да се отстранува ѓубрето и угинатата живина од фармите како  можност...

АХВ ги олабави мерките поради поволната епидемиолошка состојба со африканската чума

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе решение со кое се олабавуваат мерките за заштита од африканска чума кај свињите поради поволната епидемиолошка состојба. Според АХВ, се...

АХВ се оградува од постапката на инспекторот од ПЕ во Берово-сточарот Мачевски вели изведувал стар обичај не го мачел јагнето

Агенцијата за храна и ветеринарство преку соопштение ја осудува и се оградува од постапката на инспекторот од подрачната единица на АХВ во Берово, во снимката која...

Одгледувачите на свињи ќе бараат порадикални мерки за висоризичните фарми

Македонските одгледувачи на свињи ќе бараат порадикални мерки за да се спречи ширењето на африканската свинска чума. Бојан Ѓорѓиевски од Здружението на одледувачи на свињи „Македонско...

Кривична пријава против поранешен директор на АХВ за „злоупотреба на службена положба“

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против З.П. (41) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба...

Џерек Бас-новиот политичко-економски советник од американската амбасада ја посети Агенцијата за храна и ветеринарство

Директорот на Агенција за храна и ветеринарство (АХВ) Николче Бабовски, денес, оствари работен состанок со г- дин Џерек Бас, нов политичко – економски советник во Амбасадата...