Маричиќ: Секаде ќе победиме во вториот круг, ВМРО-ДПМНЕ достигна максимум во првиот и повеќе од тоа не може

Резултатите од првиот круг не се според нашите очекувања, меѓутоа има уште еден круг на локалните избори. Ништо не е загубено. На терен сме, разговараме со...

Мицкоски од Демир Хисар: Уште еден чекор нè дели до новата заедничка иднина

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ вечерва беше на средба со граѓани во Демир Хисар во рамки на активностите пред вториот круг на локални избори нареднкиот викенд. Пред насобраните, покрај...

Тодоров: Никој не врши притисок врз историската комисија, ниту пак таа врши некакво предавство

Петар Тодоров, член на македонскот дел на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања на Северна Македонија и Бугарија, тврди дека никој во земјава...

Министерот Спасовски на средба со генералниот секретар на ОБСЕ Хелга Шмид

Mинистерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска заедно со државната секретарка Магдалена Несторовска оствари работна средба со делегација на OБСЕ, предводена од генералниот секретар на ОБСЕ...

СДСМ: Дебакл на Мицкоски, не додржа и призна дека оставката на членот на комисијата е негово дело 

Христијан Мицкоски денеска случајно или не призна дека оставката на членот на Комисијата за историски и за образовни прашања помеѓу Македонија и Бугарија, Ванчо Ѓорѓиев, е...

Ангел Димитров: Се потешко е да информирам за работата на заедничката историска комисија

Копретседателот на бугарскиот дел на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања на Северна Македонија и Бугарија, професорот Ангел Димитров, го коментираше 15-от состанок...

Средба на мешовитата историска комисија: Решенија нема, Софија инсистира на нивното гледање за минатото

Македонските и бугарските историчари денеска и вчера дискутирааа за повеќе прашања во рамки на 15-тата редовна средба на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни...

Владата негира информации за влијание во работата на заедничката историска комисија со Бугарија

Владата во ниту еден момент ниту се мешала, ниту имала било какво политичко влијание во работата на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања...

Комисијата по оставката на Ѓоргиев: Крајно сме изненадени, нема никаква основа да се тврди дека постои политички притисок од МНР, Владата или политичките партии

Сакаме да потенцираме дека научните принципи во работата на Комисијата биле, се, и ќе останат непроменети и дека не постои никаква основа да се тврди дека...

Османи негира вршење притисок врз Комисијата со Бугарија: Не сум разочаран од оставката, колку од отсуството на ентузијазам за работа

Темата вчера била за Самоил, колку што знам, чиј текст е веќе договорен пред една година, но прашањето било кој текст и дали тој текст да...