Архиепископот г.г. Стефан: Чекавме 55 години, ова е празник за сите христијани во Македонија

„55 години седевме и чекавме во тремот и не наоѓајќи некој да се погрижи некој за нас. Потоа ни пристапи друг човек, нашиот собрат денешниот сослужител...

ДУИ: Признавањето на автокефалноста на МПЦ е важно за стабилноста и на целиот регион

„Демократската Унија за интеграција им честита на сите верници од православна вероисповед во Северна Македонија за признавањето на автокефалноста на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија,...

Христијан Мицкоски: Честитки до МПЦ-ОА и архиепископот г.г. Стефан за мудроста и премостените јазови

„Голем ден за нашата света Македонска Православна Црква – Охридската Архиепископија. Нашата црква мора да е обединета, нашиот Синод, свештенството, исто како што мора да биде...

(Колумна)Отворен Црковен Балкан е геополитички пораз на политиката на Путин и Руската Православна Црква

После 12 Јуни почнува финалната битка за признавање од Вселенската Патријаршија на целосната автокефалија на Охридската Архиепископија, за што е потребна посебна стратегија на црковната дипломатија,...

Мајмунските сипаници стигнаа во Словенија

Словенија го потврди првиот случај на мајмунски сипаници, со што продолжува најголемото ширење на оваа болест надвор од Африка досега. „Н1 Словенија“ објави дека пациентот не...

Рецесија не е предвидена ниту во песимистичките сценарија, смирува гувернерката Ангеловска-Бежоска

Рецесија за годинава не се очекува. И покрај сите предизвици, сите релевантни меѓународни финансиски институции, сепак, предвидуваат економски раст, но забавен. Рецесија не се предвидува ниту...

Пет случаи на инфекција со мајмунски сипаници во Португалија

Мајмунските сипаници се ретка вирусна инфекција слична на човечките сипаници, иако поблага, а првпат беше пријавена во Демократска Република Конго во 1970-тите.  Португалските власти денеска соопштија...

Прилепската болница доби магнетна резонанца по повеќе од 50 години ФОТО+ВИДЕО

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски придружен од министерот за здравство Беким Сали, денеска го посети и отвори одделението за магнетна резонанца во рамки на одделот за...

Посебен сообраќаен режим утре во Скопје

На 24.05.2022 (вторник) поради официјална посета на делегација на Српската православна црква, Одделението за безбедност на патниот сообраќај при СВР Скопје ќе преземе мерки за посебен...

Интервју со епидемиологот д-р Драган Даниловски: Вирусот мутираше и стана дел од нас, треба да научиме да живееме со него

Токму така завршија повеќето други пандемии со респираторни вируси. Тие се шират како оган и потоа, на крајот, повеќето луѓе или се вакцинираат или се заразиле и кога населението...

Професор Зоран Матевски: Признавањето на МПЦ-ОА од Вселенската Патријаршија е плод на Преспанскиот договор

„Јавноста треба да знае дека овој чин е еден од плодовите на Преспанскиот договор. Без решавање на македонско-грчкиот спор за името ова немаше ни да се...

Александар Спасеновски: Статусот на МПЦ се интернационализираше и престана да биде ексклузивна надлежност само на СПЦ

„Одлуката на Синодот на Вселенската патријаршија за признавање на нашата црква за канонска е еден од неколкуте поважни настани во најновата државна историја рамен со други...

Интервју со д-р Глигор Тофоски: Само 13 отсто од учениците учеле за заштита од сексуално преносливи болести

Неопходно е да се апелира на користење на редовна контрацепција, скрининг за сексуално преносливи инфекции (СПИ), особено по секој незаштитен сексуален однос и навремен третман на...

Макрон за „Европска политичка заедница“ и за укинување на едногласноста во ЕУ ? 

Пишува: Нано Ружин   На 9 Мај, претседателот на Франција Емануел Макрон, во обраќањето пред  Европскиот Парламент, предложи „ревизија на европските договори“ и „структурирање на Европа“ околу...

Глобалното аерозагадување руши рекорди споредбено со бројот на смртни случаи предизвикани од војна, ХИВ, маларија, дрога, алкохол…

Загадувањето предизвикало еден од шест смртни случаи ширум светот во 2019 година, откри најновото истражување – што е повеќе од глобалните бројки на годишно ниво за...

25 луѓе во Индија починаа од топлотен удар – смртните случаи научниците ги поврзуваат со глобалното затоплување

Почетокот на летото научниците го поврзаа со климатските промени и сметаат дека повеќе од милијарда луѓе во Индија и во соседен Пакистан се изложени на некој...

(ВИДЕО) На 14 април на Земјата ќе стигне соларен материјал како резултат на ненадејна експлозија на Сонцето

Ни доаѓа сончева бура која ја предизвикала т.н. експлозија на „мртви“ дамки. Целосно неактивна „мртва“ сончева дамка означена како AR2987 ненадејно експлодирала на 11 април и...