Уставните измени топ тема, Европа во убедувачка мисија, ќе попушти ли Мицкоски?

Уставните измени полека го зазедоа местото на врвот на агендата во нашата земја, но се и дел од надворешно политичките агенди на водечките европски земји и...

Ad Block 1 is emtpy. Please add a widget contaning the ad.

Курти: Потребна ни и е брза и коректна примена на договорот со Србија

Премиерот на Косово, Албин Курти денеска изјави дека договорот постигнат во Брисел и „патната карта“ за негова имплементација договорена во Охрид се јавни документи и дека е потребна...

Ревизорите открија неправилности во работењето на ПИОМ-починати луѓе земале пензии, погрешни пресметки и нераспоредени пари

Пишува: Соња Танеска Ревизорите се резервирани во однос на вистинитоста и објективноста при прикажувањето на финансиската состојба и резултатите од финансиските активности на Фондот за пензиско...

Украина 399. ден | Путин не ги доби посакуваните гаранции од Кина – Зеленски го кани Си Џинпинг да ја посети Украина

Украина денес се наоѓа во 399-от ден војна, откако Русија изврши инвазија врз земјата. Ова се главните теми кои го одбележаа денешниот ден.   Изјавата на...

Пендаровски: Единствен пат до двотретинско мнозинство за уставните измени е да се разговара со опозицијата

Единствениот пат за да се постигне потребното двотретинско мнозинство во Собранието за уставни измени е да разговарате со луѓето од опозицијата, изјави претседателот Стево Пендаровски на...

(ФОТО) Добредојде на австрискиот претседател Александер ван дер Белен

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска на граничниот премин „Ќафасан“ го пречека претседателот на Австрија, Александер ван дер Белен, кој денеска и утре престојува во официјална...

Грција Полиција

Уапсените членови на терористичката мрежа во Грција планирале напад на еврејски ресторан во Атина

Еврејски ресторан во центарот на Атина бил целта на двајцата уапсени Пакистанци, членови на терористичка мрежа која планирала напади во Грција, објавија грчките медиуми и додаваат...

Студија на Голдман Сакс: Вештачката интелигенција може да предизвика сериозен пресврт на пазарот на труд

Платформите за генеративна вештачка интелигенција, вклучително и четботот ChatGPT, може да предизвикаат „сериозни потреси“ на пазарот на трудот, објавија авторите на студијата спроведена од експерти од...

Ad Block 1 is emtpy. Please add a widget contaning the ad.

„Возот за членство во НАТО се движи“, лидерите на Унгарија и Финска се во Турција на разговори со Ердоган

Премиерот на Унгарија Виктор Орбан  е во Турција на разговори со претседателот Реџеп Таип Ердоган. Неговата посета доаѓа истиот ден кога и финскиот претседател Саули Ниинисто...

Првпат во светот: Лекари со „автотрансплантација“ му го вратиле видот на слеп човек

Во болницата „Молинете“ во Торино, за првпат во светот, благодарение на специфичната трансплантација на дел од едното око на местото на другото, 83-годишен маж кој, поради разни болести, останал целосно...

Комплетно реновирани два оддела на Клиниката за токсикологија

Министерот за здравство, д-р Фатмир Меџити, заедно со заменик министерката, д-р Маја Манолева,  денеска ја посетија Универзитетската клиника за токсикологија, каде се комплетно реновирани одделите за...

Познати имињата на петмината специјализанти кои ќе посетат „IRCAD“ курс за стручно усовршување во Франција, со поддршка од фондацијата „Заев – Едно општество за сите“

Врз основа на потпишаниот Меморандум за соработка меѓу Фондацијата „Заев – Едно општество за сите“ и Здружението на лекари специјализанти – Скопје, членот на одборот на...

Откриен дојавувач на бомби во училиштата – се работи за малолетник кој користел IP адреса на татко му

Денеска МВР поднесе кривичина пријава против 15-годишник од Скопје, за сторено кривично дело „тероризам”. Како што соопшти полицијата, малолетникот на 24.02.2023, користејќи го својот мобилен телефон...

Приведена наставничка од ОУ „Александар Македонски“ под сомнение за дилање на дрога, се огласи градоначалникот на општина Аеродром

Утрово МВР привело наставничка од основното училиште „Александар Македонски“ од Општина Аеродром. Лицето се сомничи за нелегална продажба на дрога. Во врска со оваа информација, на...

Шкријељ: Опозицијата да прекине да ги блокира законите за кои и Европската комисија ни кажа дека мора да ги донесеме

„Извештајот на Стејт департментот и Извештајот на Европската комисија ни даваат насоки каде треба да одиме со реформите за да ги исправиме работите во судството и...

Волошченко: Украинската војска го чека конечниот руски самоубиствен напад во Бахмут

Планираната демилитаризација на руската армија се одвива во градот Бахмут, Донецката област, изјави во интервју за Радио НВ на 20 март украинскиот офицер Петро Волошченко, со воено име...

Бојана Јовановска

Интервју, Бојана Јовановска: Медиумите можат да го превенираат фемицидот, за жал етичкото известување е проблематично

„Анализата на случаите укажува на релативно нискиот капацитет на медимумите да го препознаат фемицидот, како најтешка форма на родово базирано насилство и не се препознава родовата...

Забрчанец за средбата на Вучиќ и Курти во Охрид: Вредностите на мирот и стабилноста најдобро се осознаваат кога тие се загрозени

Средбата на лидерите на Србија и Косово (Охрид, 18 март 2023) е регионален и европски настан од највисок ранг, на која се решава едно од најгорливите...

Васко Лазаревски

До каде сте со љубовта, господо попови?

Каква е таа љубов, ако не овозможи целосна и суштинска рамноправност на жените и мажите? ВАСКО ЛАЗАРЕВСКИ Во 2263 година кон Земјата доаѓа жива огнена топка...

За здравиот разум

Пишува: КАТЕРИНА КОЛОЗОВА Често пати на социјалните мрежи го читаме коментарот „ти, пак, експерт за сѐ“,  и овде не мислам на размените меѓу т.н. експерти (терминот...

Горан Стефановски

„Тетовирани импресии“ – ФДУ го чествува творештвото на Горан Стефановски

Факултетот за драмски уметности (ФДУ) – Скопје го слави творештвото на драмскиот автор Горан Стефановски со едномесечна мултимедијална програма насловена „Тетовирани импресии“. Настаните од програмата ќе...