(ИЗБОР) Албански медиуми: Кој ќе ги отстрани барикадите, косовскиот Уставен суд за одлуката за Заедницата, Академијата на науки на Косово вели дека Албанците христијани биле насилно преобратени во муслимани

РТК: Косовската полиција има капацитет да ги отстрани барикадите „Безбедносните експерти во Косово оценуваат дека косовската полиција има капацитет да ги отстрани барикадите, но сметаат дека...

КФОР Северено Косово

(ИЗБОР) Албански медиуми: Протести против Курти и германскиот амбасадор во Косово, Берлинскиот процес и Западен Балкан, почина просветителот проф. Аднан Агаи

КОХА: Србите на северот на Косово ќе протестираат против Курти и германскиот амбасадор Роде Таканаречениот кризен штаб на северот на Косово, формиран од локални Срби, ги...

Митровица

(ИЗБОР) Албански медиуми: Кој се крие под „маските“ на северот на Косово, Европскиот суд за човекови права со 25 илјади евра казна за Албанија, за етничките малцинства на Балканот

НОА: Кои се „маските“ на северот на Косово што го разбрануваат Балканот? „Вооружени и маскирани лица веќе неколку дена пукаат кон полицајците и службениците на ЕУЛЕКС,...

Митровица

(ИЗБОР) Албански медиуми: Апликацијата на Косово за членство во ЕУ ќе го вжешти прашањето за Северот, затворени српските училишта во Митровица, иницијатива за комеморативен симбол на геноцидот во Косово, Полска –гаранција за успех на Берлинскиот процес

КОХА – Билд: Прашањето ќе се вжешти кога Косово ќе ја поднесе својата апликација до ЕУ „Поранешниот премиер на Шведска, Карл Билд изјави дека прашањето за...

(ИЗБОР) Албански медиуми: 32 години од Студентските протести во Албанија, Тирана прогласена за „Европски град на спортот“, потребно е забрзување на процесот за членството на Косово во ЕУ

ТОП ЧАНЕЛ: 32 години од Студентското движење кое донесе демократија во Албанија „Од 2009 година, со одлука на Парламентот на Албанија, 8 декември се одбележува како...

(ИЗБОР) Албански медиуми – Фемицидот во Косово: Жените се убиваат затоа што се жени, отворено писмо до Курти, младите Албанци повеќе сакаат да се идентификуваат како западњаци

Робели: Жените се убиваат затоа што се жени! „Убивањето жени не е убиство поради „проблеми“ или „љубомора“. Жените се убиваат затоа што се жени. Ова се...

Алпинистите го развеаа албанското знаме

(ИЗБОР) Албански медиуми: 110 години албанска држава, алпинисти на врвот Бистра го развеаја знамето во чест на 28 ноември

SYRI – 110 години држава – Со пушка и пенкало, како започна ова патување Признавањето на Албанија како независна и суверена држава од страна на големите сили и...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Русија ја демне опозицијата во Албанија, агенции и одбори засолниште на партиски моќници, скандал афера од 2 милијарди евра на пристаништето во Драч

ЈАВА ЊУЗ: Вака така, Русија ќе биде тука „Не се знае колку Русија ќе го цени движењето на ПД и ПЛ во овие диви ситуации кога...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Француско- германската врска во очите на светот, дуел Курти – Вучиќ, Алијанса за Албанците со една нога во Владата, Албанскиот театар Моисиу со извонредни претстави

КОХА: Сите очи се вперени во француско-германската врска „Без оглед на тоа како ќе се развива тој конфликт, дојде до неповратно губење на довербата меѓу Европа...