Села останува на чело на Алијанса за Албанците до вториот Конгрес на 27 март 2022 година

Алијанса за Албанците  по денешното одржување на Централното собрание на партијата на кое беа разгледани резултатите од неодамнешните локални избори, ја донесе одлуката вториот Конгрес на...

Алијанса за Албанците ги повикува пратениците: Приклучете се на прогресивната опозиција

Алијанса за Албанците ги повикува пратениците од, како што велат, „владиното малцинство“, да преминат во редовите на, според нив, прогресивната опозиција. Од партијата на Села велат...

Алијанса за Албанците и Алтернатива: Ќе поддржиме, но нема да бараме премиер Албанец

Коалицијата на Алијанса за Албанците (АА) и Алтернатива на денешната прес-конференција соопшти дека нивни претставници немале ниту една официјална средба на тема за формирање на парламентарно...

„Марш за демократија“ на АА/А: ДУИ е арамија на албанската политичка волја

Овие избори уште еднаш докажаа дека демократијата кај Албанците е безначајна идеја, зашто зборот „избори“ во албанскиот политички камп стана еквивалентен на зборот кражба, порачаа од Алијанса за Албанците (АА) и Алтернатива на вечерашниот „Марш за демократија“ во Скопје. Зијадин Села и Африм Гаши во обраќањето пред делегацијата на ЕУ упатија две барања до земјите - членки на ЕУ: да не се признае легитимноста на ДУИ како претставник на Албанците и да почне процесот на радикална реформа на Изборниот законик

Бучковски и Незири со прогноза за изборите: Мртва трка што ќе се решава во фото-финиш

Двајцата упатуваат на израмнета борба меѓу ривалските коалиции „Можеме“ на СДСМ и „Обнова на Македонија“ за ВМРО-ДПМНЕ со прогноза за разлика од два мандата за победникот. Блага предност во албанскиот блок му даваат на ДУИ во однос на коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива. Бучковски прогнозира дека во новиот состав на Собранието ќе бидат и ДПА и Левица

Ахмети со желба Албанец за премиер, Заев му врати дека нема да биде дел од идната Влада

Лидерот на ДУИ излезе со ваков став на 18 годишнината од основање на партијата што побуди низа реакции кај политичките субјекти во земјава. СДСМ како коалициски партнер возврати дека тоа е услов за владина коалиција, тогаш ДУИ нема да биде дел од идната Влада. За албанските партии ваквата идеја на ДУИ е популистичка, а Ахмети нема легитимитет да зборува за потребите на граѓаните