Брнабиќ: Благодарна сум ѝ на СПЦ за обидот да реши прашање кое ќе придонесе за поголема стабилност во региониот

„Како претседателка на Влада не можам да зборувам и коментирам за црковни прашања. Но морам да кажам и дека чувствувам голема благодарност кон Српската православна црква...

Точка на проектот за ископ на литиум, српската влада ги поништи сите управни акти поврзани со „Рио Тинто“

Владата на Србија вечерва ја укина уредбата за Просторниот план на специјалното наменско подрачје за реализација на проектот за експлоатација и преработка на јадарит руда, со...

Брнабиќ: Бројките до 8 часот беа катастрофални, денеска ќе имаме нов негативен рекорд на ковид-19

Српската премиерка Ана Брнабиќ оцени дека денеска, во апсолутни бројки, бројот на новозаразени со ковид-19 „ќе биде катастрофален“. Во изјава за ТВ Прва, Брнабиќ истакна дека...

Брнабиќ: Паралелната структура во МВР сакаше да ја искористи Јовањица за соборување на Вучиќ

Премиерката на Србија Ана Брнабиќ денеска изјави  дека постојат „непобитни докази“ дека „паралелна структура“ во Министерството за внатрешни работи (МВР) сакала да го искористи случајот Јовањица...

Нема нови рестрикции: Кризниот штаб на Србија се откажа од воведување на построги мерки

Српската премиерка Ана Брнабиќ по седницата на Кризниот штаб за коронавирус изјави дека земјата ќе продолжи со постојните мерки, иако медицинскиот дел побарал усвојување на „многу...

Брнабиќ: Најголем капитален проект во Србија ќе биде железничкиот дел од Коридорот 10 до Северна Македонија

Српската премеирка Ана Брнабиќ при денешната посетата на Јужна Србија и Пчинскиот огруг, говорејќи за развојните проекти во инфраструктурата што треба да се реализираат во наредниот...