Тешка сообраќајка во Ченто: Автобус на ЈСП се судри со голф, една лице загина, пет патници се повредени

Според првичните информации од Министерството за внатрешни работи (МВР), едно лице го загуби животот во тешката сообраќајна несреќа што се случи вечерва во скопско Ченто. Денеска...

Најави од Бугарија: Наодите од вештачењата за автобуската несреќа би можело да се готови до недела

Се наврши еден месец од автобуската несреќа во Бугарија, а бугарските истражни служби најавија дека резултатите од вештачењата (судско-медицинското, техничкото и пожарно-техничкото) би можело да бидат...

Награди за истражителите, обвинителите и судските лекари за нивната работа по несреќата на автобусот на „Беса транс“

Главниот обвинител на Бугарија, Иван Гешев им додели дипломи, благодарници и плакети на обвинителите, истражителите и судските лекари за нивната висока професионалност и беспрекорно извршување на...

Италија со построги мерки против ковид-19: Сертификат за метро, за автобус и за меѓуградски превоз

Во Италија од денеска стапија во сила построги мерки против коронавирусот со кои невакцинираните лица ќе бидат исклучени од многу јавни активности и нема да можат...

Михаилов – Маринов: Позната е причината за пожарот во автобусот со македонски туристи на „Струма“

Позната е причината за пожарот и локацијата на неговиот првичен извор во автобусот со македонски туристи на враќање од Истанбул, што се случи  на автопатот „Струма“,...

Попладнево кај „Раде Кончар“: Опожарен автобус на ЈСП Скопје, нема повредени лица

На булевар „Трета македонска бригада“, кај „Раде Кончар“, пријавено е дека во 18:50 часот настанал пожар во автобус на Јавно сообраќајно претпријатие – Скопје, информира Министерството...