Матичарите го блокираа центарот на Скопје, не се исполнети нивните барања

Независниот синдикат на вработените во Управата за водење матични книги го блокираше сообраќајот на булеварот „Свети Кирил и Методиј“ и булеварот „Свети Климент Охридски“ во центарот...

СДСМ: Со постојани барања за избори, ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски се обидуваат да ја дефокусираат јавноста од неспособноста на нивните градоначалници

ВМРО-ДПМНЕ, како и обично, не работи ништо за граѓаните, нивните градоначалници се тешко разочарување, па затоа постојано сме сведоци на едни исти барања и предлози. Христијан...

Флорида забрани строги барања за вакцинација во училиштата и на деловните субјекти

Флорида е една од неколкуте конзервативни држави кои поднесоа тужба против федералната агенција за да ја спречат да го спроведе барањето за вакцинација наметнато од администрацијата...

Сопственици на ноќни клубови со најава за граѓанска непослушност: Ако власта остане глува на нашите барања, отвораме самоиницијативно

Сопствениците на ноќни клубови во земјава вечерва од состанокот во Штип најавија граѓанска непослушност и дека доколку Владата остане глува на нивните барања за отпочнување со...

ИО за промени во ВМРО-ДПМНЕ: Барање за оставка на Мицкоски и за вонреден конгрес

Кога еден тим губи не може да биде одговорна публиката на играчите кои биле оставени на клупа или домарот кој се грижи за соблекувалните. Одговорен е тој што го води тимот, а тимот на ВМРО-ДПМНЕ го водеше претседателот Хрисијан Мицковски и неговите најблиски соработници“, рече Дамчевска Илиевска

„Еден од пет милиони“ по 16 пат во Белград: Оставки, па слободни и фер избори за шест до девет месеци

Повлекување на претседателот Александар Вучиќ, на премиерката Ана Брнабиќ, на собранискиот спиер, Маја Гојковиќ, на раководството на РТС и распишување на избори за шест до девет месеци се пораките на здружената опозиција во Србија. Во спротивно е најавено масовен протест во главниот град на 13 април

„Го сакам Водно“ со 13 барања до Шилегов за трајно решение и заштита на парк – шумата

Активистите на граѓанската иницијатива „Го сакам Водно“ денеска на градоначалникот на Град Скопје му предадоа „новогодишно пакетче“ од 13 барања за трајно решавање и заштита на...