Состанок со ПЈПД: Преку транспарентен пристап и заедничко делување доаѓаме до заеднички решенија

Денеска во Владата на Република Северна Македонија, се одржа состанок на Платформата за јавно-приватен дијалог (ПЈПД) коj го водеше заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања,...

Битиќи: Зимата ја поминавме, не се случи апокалипсата што ја најавуваше опозицијата

Мерките што беа донесени од страна на Владата за надминување на енергетската криза дадоа позитивен ефект и ја поминавме зимата, изјави вицепремиерот за економски прашања Фатмир...

Битиќи: Трендот со зголемување на минималната плата природно ќе влијае и на останатите плати

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи во интервју за 24инфо кажа дека вработените во јавниот сектор веќе добиле покачување на платите според колективните договори за секоја...

Битиќи: Реализирани се 70% од започнатите проекти од ТАВ програмата, градиме инфраструктура во општините низ цела држава

Со големо задоволство можам да констатирам дека имаме 70% реализација на започнатите проекти од ТАВ програмата, изјави заменик-претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за...

Битиќи: Со растот на минималната плата правиме исчекор кон ерата во која работникот е достоинствено платен

Една долгогодишна неправда полека ја исправаме и за првпат во поновата историја на Економско-социјалниот совет веќе не се преговара, туку само се утврди минималната плата, изјави...

Битиќи: 650 милиони евра ќе одат кај домашните компании преку договорот со Бехтел и Енка

Конечно е дојдено време да покажеме нов начин на градење, изјави вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи во гостувањето на Канал77. Тој додаде дека изминатите 30...

Битиќи: Сите да бидеме повнимателни и погрижливи кон трошењето енергија во нашите средини

Вицепремиерот Фатмир Битиќи преку своја објава на Фејсбук испрати порака до граѓаните по повод Светскиот ден на енергетската ефикасност дека малите промени се доволни за заштеда...

Битиќи – Лематрие: Вложувањето во истражување и развој е влог во идниот раст и развој

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи, денеска во Брисел оствари средба со директорот на Директоратот за истражување, технолошки развој...

Битиќи: Неопходна ни е дополнителна работна сила за да имаме економски раст и развој

Веќе е дојдено време да ја отвориме дискусијата за потребата од дополнителна работна сила на пазарот на труд, порача вицепремиерот за економски прашања, координација на економските...

Битиќи: Од аспект на енергетска криза 2023 година е соодветно испланирана, нема да е лесна но нема да влеземе во рецесија

Сметам дека и минатата година се зафативме сериозно со предизвиците и на енергетската и на економската криза, докажавме дека нема да дозволиме да сето тоа падне...