Зечевиќ од Охрид им го честита Богојавление Водици на верниците од православна вероисповед

Генералниот секретар Миле Зечевиќ денеска присуствуваше на церемонијата на фрлање на светиот крст во Охридското езеро по повод големиот христијански празник Богојавление Водици. Генералниот секретар Зечевиќ...

Мицкоски:Традицијата и заедничките вредности покажале низ историјата дека можеме заедно да градиме подобра иднина за сите

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, по повод празникот Богојавление-Водици, упати честитка до православните христијани во државава и до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска архиепископија, архиепископ...

Џафери: Да веруваме дека секоја препрека ќе ја минуваме брзо исто како што тече и водата која е симбол на овој празник

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери лично и од име на пратениците на припадниците на православната вероисповед, им го честита големиот христијански празник...

Пендаровски: Со смирение и молитва, солидарни и грижливи, да се издигнеме над сите неволји и проблеми

Претседателот на државата Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, упати честитка до сите граѓани кои го прославуваат празникот според јулијанскиот календар и...