Претседателот Пендаровски го честита празникот Успение на Пресвета Богородица

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Успение на Пресвета Богородица, упати честитка до сите верници од православна вероисповед во Република Северна Македонија. -Почитувани сограѓани...

Манастирот во Матка слави Успение на пресвета Богородица, и годинава со мерки за заштита од Ковид-19

Православните христијани денеска го одбележуваат празникот Успение на пресвета Богородица, еден од најголемите празници посветен на Мајката Божја. Скопјани традиционално на овој ден го посетуваат манастирот...

За излез од државата: На „Богородица“ се чека до пола час, на „Табановце“ до еден час

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, а зголемена е фрекфенцијата и на граничните премини „Богородица“ и „Табановце“, информираат од АМСМ....