ДУИ: Признавањето на автокефалноста на МПЦ е важно за стабилноста и на целиот регион

„Демократската Унија за интеграција им честита на сите верници од православна вероисповед во Северна Македонија за признавањето на автокефалноста на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија,...

Христијан Мицкоски: Честитки до МПЦ-ОА и архиепископот г.г. Стефан за мудроста и премостените јазови

„Голем ден за нашата света Македонска Православна Црква – Охридската Архиепископија. Нашата црква мора да е обединета, нашиот Синод, свештенството, исто како што мора да биде...

Ковачевски со честитка по повод Рамазан Бајрам: Искрени желби за обнова на духовната сила

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски со видео обраќање им го честита празникот Рамазан Бајрам на сите припадници на Исламската вероисповед. Во честитката...

Честитка на генералниот секретар Зечевиќ за Свети Сава: Заедно да го сочуваме богатството на различните култури

Генералниот секретар на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Миле Зечевиќ по повод празникот Свети Сава, упати честитка до сите припадници на српската заедница во земјава и до...

Мицкоски:Традицијата и заедничките вредности покажале низ историјата дека можеме заедно да градиме подобра иднина за сите

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, по повод празникот Богојавление-Водици, упати честитка до православните христијани во државава и до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска архиепископија, архиепископ...

Џафери: Да веруваме дека секоја препрека ќе ја минуваме брзо исто како што тече и водата која е симбол на овој празник

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери лично и од име на пратениците на припадниците на православната вероисповед, им го честита големиот христијански празник...

Пендаровски: Со смирение и молитва, солидарни и грижливи, да се издигнеме над сите неволји и проблеми

Претседателот на државата Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, упати честитка до сите граѓани кои го прославуваат празникот според јулијанскиот календар и...

Бугарскиот премиер Петков со честитка до Ковачевски: Очекувам заедно да работиме за нов конструктивен дијалог и разбирање

Бугарскиот премиер Кирил Петков го поздрави изборот на новата македонска Влада и на премиерот Димитар Ковачевски му посака успех во работата, јави бугарската новинска агенција БГНЕС....

(Видео) Мицкоски за Божиќ: Здравје, среќа, љубов и хармонија до сите граѓани, заедно сме посилни, заедно можеме против сите предизвици

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски упати честитка до сите православни христијани по повод Христовото раѓање – Божик. Посакувам здравје и среќа, љубов и хармонија во нивните...

Ахмети до православните верници: Честит Божик, најискрени желби за здравје, благосостојба и успех

По повод христијанскиот празник Божик, претседателот на Демократската Унија за Интеграција (ДУИ), Али Ахмети упати честитка до сите верници. Имам чест на сите православни верници да...