Османи пред утрешното чествување за Гоце Делчев: Да не дозволиме провокатори да ни ја киднапираат европската иднина

Mинистерот за надворешни работи Бујар Османи упати апел до јавноста за мирно и достоинствено чествување на 4 февруари, денот на кој се одбележува 151-годишнината од раѓањето...

Гробот на Гоце Делчев

Засилени безбедносни мерки во пресрет на чествувањето на раѓањето на Гоце Делчев

Според најавите, почит на великанот на македонската револуционерна борба ќе оддадат претседателот Стево Пендаровски, владина делегација предводена од премиерот Димитар Ковачевски. По повод 151-годишнина од раѓањето...

Спасовски-Демерџиев: Нема да биде дозволен инцидент на чествувањето на роденденот на Делчев

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски по денешната средба со неговиот бугарски колега Иван Демерџиев изјави дека разговарале за нападот врз генералниот секретар на бугарскиот клуб...