Џафери со честитка по повод Денот на албанската азбука: Јазикот е моќна алатка што обединува луѓе и идеи

Претседателот на Собранието, Талат Џафери упати честитка по повод 22 ноември, Ден на албанската азбука, кој, како што наведува, е исклучително значаен празник за албанската заедница....

Ахмети: Нема ништо спорно за прослави на навивачи во театар, во петокот немало намера за штета

Нема ништо спорно што навивачката група „Шверцери“ прославувала јубилеј 30 години постоење во Македонскиот национален театар (МНТ). Ова е став на лидерот на Демократската унија за...

Угриновска: Не добивме синопсис за настанот, но им верувавме-не очекувавме вакво нешто

Скршени даскички од украсните лајсни, исечен тапацир е штетата што според директорката на МНТ може да се види по прославата на јубилејот на навивачката група Шверцери во петокот