Неуспешен обид за атентат со дрон: Ирачкиот премиер неповреден во неговата резиденција во Багдад

Ирачкиот премиер Мустафа ал Каземи ноќеска се извлекол неповреден во нападот со беспилотно летало врз неговата резиденција во Зелената зона во Багдад, соопшти неговиот кабинет. Премиерот...

САД ќе гради база за дронови во Нигер

Најмалку 50 милиони долари инвестираат Соединетите Американски држави за база во Нигер, од која ќе можат да стартуваат дронови, пишуваат странските медиуми. Во главниот град на...