Драма во Франција по губењето на мнозинството – Макрон ја одби оставката на премиерката Елизабет Борн

Францускиот претседател Емануел Макрон ја отфрли оставката на премиерката Елизабет Борн, соопшти утринава Елисејската палата, два дена по парламентарните избори на кои владејачката коалиција го загуби...