Аналитичари: ЕУ не ја искористи можноста да го поправи својот кредибилитет, а ние не смееме да се откажеме од генерациските стратешки цели

Новата Влада во Бугарија има историска можност да подаде рака да изградиме мост на доверба и пријателство, сметаат аналитичари од С.Македонија. „Изминатата 2021 година е неискористена...

Шеќеринска: ЕУ презема конкретен ангажман за деблокирање на евроинтергацијата за Северна Македонија

„ЕУ покажува дека останува доследна на принципот дека на идентитетските прашања не им е местото во преговарачката рамка и во процесот на преговори, а тоа е...

Нова Влада во Приштина: Блерим Река е министер за европска надеж на Косово

Кандидатот за македонски претседател од последните избори на Алијансата на Албанците и движењето „Беса“, ја прифати понудата на новиот косовски премиер, Албин Курти и ќе биде одговорен за евроинтеграциите на земјата

Османи на средба со Иванов

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи денеска ќе се сретне со претседателот Ѓорге Иванов. На средбата која ќе се одржи во вила „Водно“...