Маричиќ: Франција покажа интерес и желба да помогне во надминување на спорот со Бугарија

„Минатата недела францускиот претседател Емануел Макрон имаше телефонски разговори со бугарскиот претседател Радев и со премиерите Петков и Ковачевски. Тоа беа корисни разговори и се покажа...

Франција по 30 години добива жена премиер

Францускиот претседател Емануел Макрон ја именуваше Елизабет Борне, досегашна министерка за труд и работни односи за премиерка на Франција. Борне која претходно го покриваше секторот за...

Емануел Макрон ја победи кандидатката на екстремната десница Марин Ле Пен

На денешниот втор круг од претседателските избори, првите проекции покажуваат дека досегашниот претседател на Франција Емануел Макрон однесе победа над десничарската кандидатка Марин Ле Пен, освојувајќи...

Франција гласа: Макрон или Ле Пен

Француските гласачи денес гласаат за да одлучат дали на центристот Емануел Макрон ќе му дадат уште пет години како претседател или ќе го заменат со кандидатката...

Завршна претседателска дебата пред утрешните избори во Франција: Макрон доминираше – Ле Пен возвраќаше

Во среда навечер 15,6 милиони Французи ја проследија дебатата меѓу двајцата финалисти на француските претседателски избори Емануел Макрон и Марин Ле Пен. Педантните соработници на двајцата кандидати уште...