Ковачевски – Ескобар: САД се за итно решавање на прашањата со Бугарија и за брз старт на преговорите со ЕУ

Ковачевски и Ескобар изразиле согласност дека нема време за губење и оти секое натамошно одлагање на тој процес предизвикува сериозни регионални последици, го поттикнува националистичкиот наратив...

Ветар во грб за Македонија: Ескобар испорача силна поддршка од САД за преговори со ЕУ до крајот на годинава

Силна поддршка за брза евроинтеграција доби вчера земјава со посетата на заменик-помошникот државен секретар за Европа и Евроазија во Стејт департментот Габриел Ескобар, кој порача дека...

Ескобар: Северна Македонија е модел за мирни, фер и слободни избори, ни требате тоа да го извезете во регионот

Заменик помошникот државен секретар на САД, Габриел Ескобар, вечерва  истакна дека американската администрација силно ѝ се заблагодарува на Македонија за силната посветеност на земјата кон НАТО....