Градоначалниците на Гази Баба и Илинден во посета на Словенија

Градоначалниците ќе склучат и Меморандум за соработка помеѓу општините Иванчева Горица, Гросупље, Гази Баба и Илинден. Градоначалникот на општина Гази Баба Бобан Стефковски, градоначалникот на општина...

Казнети и исклучени од сообраќај 18 пијани возачи во Илинден и Петровец, еден одбил алко-тест, ќе плати 500 евра

Покрај тоа, на прекршителите им претстои и мерка времено одземање на возачките дозволи од 3 до 12 месеци. За време на контролата биле констатирани и санкционирани...

Градоначалничката на Вашингтон повторно со прокламација за Илинден

Обединетата Македонска Дијаспора од САД ,соопшти дека градоначалничката на Вашингтон Мјуриел Бaузер издала Прокламација со која повторно го прогласила, 2-ри август 2021 година за Ден на...

Пендаровски непријатно изненаден од Мицкоски за изјавата „циркуски церемонијал“ пред чествувањето на Илинден

Претседателот на државата, Стево Пендаровски е крајно непријатно изненаден од квалификацијата на Мицкоски, според која, утрешното чествување на најголемиот македонски празник – Илинден, во Крушево ќе...