Никола Тупанчески

Интервју, Никола Тупанчески: Најдобро е новиот Изборен законик да биде донесен шест месеци пред избори

Разговарала: Ана Василевска Реформите во правосудството и пенитенцијарниот систем, измените во Изборниот законик, довербата на граѓаните во судството, предметите на СЈО беа дел од темите во...

Никола Тупанчевски

Тупанчески за НоваТВ: ВМРО-ДПМНЕ не одговори на поканата за учество во изборните измени

За учество во изготвување на Изборниот законик бил испратен допис до политичките партии и заинтересираните страни, невладини организации и здруженија, но ВМРО ДПМНЕ сè уште нема...

Ковачевски: Има доволно време до изборите во 2024 година за да се разговара околу предлогот за една изборна единица

Сите прашања кои не се во насока на справување со најголемите предизвици предизвикани од кризата претставуваат дефокусирање од проблемите кои се најважни за граѓаните, вели премиерот...

Малите партии со барање: Пленарна седница во најкус можен рок за измени во Изборниот законик

Малите политички партии бараат пленарна седница во најкус можен рок и да почне расправата за измените на Изборниот законик. Доставиле и писмо до претседателот на Собранието,...

ДИК го усвои ревидираниот роковник за изборите согласно измените на Изборниот законик

Државната изборна комисија (ДИК) денеска на 23-та седница го усвои ревидираниот роковник за претстојните локални избори, усогласен со измените и дополнувањата на Изборниот законик, донесени вчера...

Измени на Изборниот законик за контрола на државните ресурси во изборниот процес

Собранието во пресрет на Локалните избори закажани за 17 следниот месец усвои измени на Изборниот законик за зголемување на отчетноста, транспарентноста и контролата на државните ресурси...

Мицкоски и Заев согласни за помал праг за независните листи, „Зелен хуман град“ бараат да седнат на иста маса

Лидерот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го прифаќа предлогот од премиерот Зоран Заев, укинување или намалување на прагот на  1% за независните кандидатски листи за...

„Зелен хуман град“: За пратеник се потребни помалку потписи отколку за независни советници во Скопје

Од граѓанската иницијатива „Зелен хуман град“ се незадоволни од најавите на премиерот Зоран Заев за намалување на прагот за независни листи од два на еден процент...

Заев: Прагот за независните кандидати ќе биде намален на 1% или укинат

Не се плашиме од независни листи, изјави денеска премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарски прашања поврзани со предложените измени на Изборниот законик. Измените се во собраниска...