Румен Радев

Радев ќе даде дополнително време и за втората партија што ќе добие мандат за состав на нова бугарска Влада

Бугарскиот претседател, Румен Радев, најави дека е подготвен да обезбеди дополнително време и за вториот мандатар за формирање влада, јави дописникот на МИА од Софија. Радев...

Борисов победи на изборите во Бугарија, но се соочува со битка за формирање влада

Поранешниот премиер Бојко Борисов однесе победа на изборите во Бугарија, но сè уште е многу нејасно дали може да формира влада. Централно-десничарската партија на Борисов ГЕРБ...