Внатрепартиски избори во СДСМ: До 14 часот гласале 27.248 членови или 47 отсто од активно регистрираните членови

Гласањето на вонредните избори за претседател на СДСМ на сите 194 гласачки места се одвива непречено, без застои во мирна и демократска атмосфера, со почитување на...

Внатрепартиски избори во СДСМ: Сите гласачки места се навремено отворени, излезноста досега е 12 отсто

Гласањето на денешните вонредни внатрепартиски избори за претседател на СДСМ се одвива непречено и без застој. Сите 194 гласачки места во 80 општини се отворени навремено,...

ЦИК: 42,85% е излезноста за локалните избори на Косово, најголем број гласачи имало во српските средини

Според најновите податоци на Централна изборна комисија (ЦИК) на денешните локални избори гласале 42, 85 проценти од граѓаните со право на глас, а најголема излезност е...

ДИК: Излезноста до 9 часот е 5,19 отсто, гласале 94.167 граѓани

Најголем одзив во воведните два часа од изборниот ден, како што потенцира портпаролот на ДИК, Адмир Шабани, е забележан во Изборната единица 1 кој изнесува 6,58 отсто, при што предничи скопски Аеродром со 10,13 отсто

Затворени избирачките места во Србија, најмала излезност во последните 30 години?

Гласањето на парламентарните, покраинските и локалните избори во Србија заврши. Според проценките, ова ќе бидат избори со најмал излезност од обновувањето на повеќепартискиот систем. Нема дилема за тоа кој ќе победи, но има и некои други дилеми, пишува „Дојче Веле“ на српски јазик

Избори во Шпанија: Ниска излезност до 14 часот

Излезноста на денешните парламентарни избори во Шпанија, според досегашните податоци, е помала во споредба со изборите во април. Шпанското Министерство за внатрешни работи соопшти дека излезноста до...