Истрага против десетмина дилери за обид за шверц на дрога од Албанија во Турција, еден од Косово се обидел да избега

Претреси се извршени и на повеќе локации во Скопје, и тоа во с.Никиштани, Карпош и Бит Пазар, каде се пронајдени предмети поврзани со кривични дела. Според...

Следната година во пензија ќе заминат 20 обвинители, кадровските капацитети клучен предизвик за Јовески

Кадровските капацитети се клучен предизвик за Јавното обвинителство во 2022 година, оцени државниот јавен обвинител Љубомир Јовески денеска на традиционалната предновогодишна средба со шефовите на јавните...

Награди за истражителите, обвинителите и судските лекари за нивната работа по несреќата на автобусот на „Беса транс“

Главниот обвинител на Бугарија, Иван Гешев им додели дипломи, благодарници и плакети на обвинителите, истражителите и судските лекари за нивната висока професионалност и беспрекорно извршување на...

СЕ ОБИДЕЛЕ ДА ГО УБИЈАТ ЈАВНИОТ ОБВИНИТЕЛ ВО ЧЕГРАНЕ ЗАШТО ИМ БЛИНДИРАЛ: Тој пукал во воздух за да се спаси, откако малолетникот го бодел со нож

Оштетениот со својот автомобил и негов роднина се движел по патот низ селото Чегране, а еден од осомничените бил застанат со автомобилот сред пат пред куќата...

Судбината така сакаше: Од функционер во Албанија до азилант во Турција

Поранешниот јавен обвинител на западниот сосед, Адриатик Лала се обратил до турските власти со барање за азил. Покрај огромното богатство што го стекнал, тој се сомничи и за директна вмешаност во непокренувањето на обвиненија против голем број криминални групи во земјата