Јужна и Северна Кореја разменија предупредувачки истрели во близина на морската граница

Јужнокорејската армија испука денеска предупредувачки истрели кон севернокорејски брод, оценувајќи дека ја прекршил поморската граница за која двете земји се спорат. Севернокорејски товарен брод ја преминал...

Северна Кореја истрела две балистички ракети, додека се вложува нова енергија во преговорите за денуклеаризација

Северна Кореја истрела две балистички ракети од својот источен брег, соопшти денеска јужнокорејската војска. Ова ќе ги зголеми тензиите во односите меѓу двете земји, а истрелот...

Северна Кореја потврди дека ја уништила канцеларијата за врски со Јужна Кореја

Северна Кореја потврди дека ја уништила канцеларијата за врски со Јужна Кореја во пограничниот град Кесонг. Официјалната севернокорејска новинска агенција КЦНА јави дека уништувањето на канцеларијата...

Ракометот како фактор за обединување: Двете Кореи заедно на СП 2019

Договорот за унифицирање го потврдија челниците на ракометните Федерации во двете земји и доаѓа по состанокот во севернокорејскиот пограничен град Каесонг. Спогодбата опфаќа тим од 20 играчи од кои 16 ќе бидат јужнокорејци и четворица севернокорејци. 

Еден ама вреден: Шведска со ВАР пенал ја освои Ј. Кореја (Видео)

Единствениот момент за одбележување на средбата во Нижни Новгород се случи во 65 минута. Искусниот дефанзивец Андреас Гранквист го претвори во гол пенал во 65 минута што беше досуден по асистенција на ВАР технологијат