Најинтересните натпревари од групната фаза на Светското фудбалско првенство 2022

Вообичаено, најинтересните натпревари на едно Светско првенство се оние во елиминациите, но СП 2022 во Катар ќе понуди многу интригантни натпревари веќе во групната фаза. Репрезентациите...

Организаторите на фудбалското СП 2022: Хомосексуалците се добредојдени на Мундијалот во Катар

Џош Кавало и сите други хомосексуалци се добредојдени на Светското првенство во Катар, но треба да избегнуваат јавно искажување на својата сексуална ориентација, порача денеска директорот на Организацискиот одбор Насер...

Фудбал за нафта и пари: Изборот за домаќин на СП 2022 и што се следуваше од тогаш

Поранешниот претседател на Европската фудбалска асоцијација (УЕФА), Мишел Платини (63) е уапсен претпладнево во париското предградие Нантер под сомнение дека го продал својот глас на Катар при изборот за домаќин на Светското првенство во 2022 година. Покрај него се приведени и советничка и секретар на поранешниот претседател на Франција, Никола Саркози

Катар се повлекува од ОПЕК

Катарскиот министер за енергетика Сад ал Каби најави дека Катар од јануари 2019 година ќе ја напушти Организацијата на земји извознички на нафта (ОПЕК). Одлуката уследи...