Конкурс за оригиналнo прозно дело за деца од 10 до 15 години 

Детскиот културен центар „Карпош“ и Град Скопје распишуваат Конкурс за оригиналнo прoзно дело за деца на возраст од 10 до 15 години Пријавените книжевни дела (роман, новела, подолг расказ) треба да имаат наративна форма, да...

МОН: Повторени конкурсите за стипендии за ученици во дуални паралелки и во тригодишно стручно образование

Министерството за образование и наука информира дека објави повторени конкурси за доделување на стипендиите наменети за ученици кои се запишани во дуални паралелки и за стипендиите...

Управен суд поништи одлука на Министерството за култура: Изборот на директор на Центарот за култура во Струмица бил неправилен и незаконски

Управниот суд ја поништил одлуката на Министерство за култура за избор на директор на НУЦК „Антон Панов“. Судот ја уважил тужбата на двете одбиени кандидатки, Јасмина...

Трката за државните студентски домови почнува на 26 јули, објавен Конкурсот

  Министерството за образование и наука го објави Конкурсот за прием на студенти запишани на додипломски студии во државните студентски домови и други објекти за сместување во...

ОБСЕ/ОДИХР објави конкурс за набљудувачка мисија за избори во земјава на 5 јули

ОДИХР објави конкурс со кој бара тим на експерти од различни области кои треба да ги следат предвремените парламентарни избори во земјава на 5 јули. Меѓународните набљудувачи се очекуваат по 19 јуни

Распишан конкурсот за наградата „Роман на годината“

Конкурсот трае до 15 јануари во 2020 година, а право на учество имаат сите романи кои за првпат се објавени на македонски јазик во 2019 година. Петчлената жири-комисија ќе го соопшти лауреатот најдоцна на 15 март во 2020 година

Трката за селектор на ракометарите може да почне: РФМ објави конкурс со шест критериуми

Трката за селектор на машката ракометна репрезентација почнува денеска и ќе трае во наредните пет дена. Ракометната федерација на Македонија (РФМ) го објави конкурсот со критериуми...