Обвинителот Љубомир Лапе ќе ја разгледа условната казна за Божиновски, а застапникот на ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе жалба

За јавниот обвинител Љубомир Лапе, кој го застапуваше судскиот предмет „Талир 2“ пресудата е задоволителна. По добивањето на писмена пресуда, тој најави дека ќе ги проучаат...

Груевски осуден на седум години затвор, Мијалков година и три месеци за „Плацеви на Водно“

Никола Груевски, Сашо Мијалков, Ристо Новачевски, Јордан Камчев и Ненад Јосифовиќ се виновни пресуди судечкиот совет во случајот „Плацеви на Водно“ во кој првообвинет за перење...

Притвор за двајцата осомничени за трговија со психотропни супстанции запленета вчера на Скопскиот аеродром

Притвор и куќен притвор од 30 дена добија двајцата уапсени на Скопскиот аеродром осомничени за трговија со прекурсори. Двете лица кои во текот на вчерашниот ден...

Рашковски ќе седне на обвинителна клупа поради нелегална набавка на софтвер и перење пари, одобрено е обвинението против седуммина

Судскиот процес против поранешниот генерален секретар Драги Рашковски, обвинет за нелегална набавка на софтвер и перење пари се очекува да почне во текот на јануари, откако...

Кривичен суд:Техничкиот факултет од Битола не прифати да го направи супервештачењето за несреќата кај Ласкарци

Од Техничкиот факултет во Битола, каде по наредба на судот за супервештачење беше испратен предметот поврзан со автобуската несреќа во село Ласкарци, на 17 декември 2021...

Судијата Трпков реизбран за претседател на подружницата на судии од Основниот суд Скопје при Здружението на судии

Подружницата на судии на Кривичниот суд Скопје на денешната седница повторно го избра судијата Илија Трпков за претседател. Реизборот на судијата Трпков, како што информираат, е...