Антоновска: Наместо да напредуваме во поглед на родовата застапеност и балансираност на листите за кандидати, ние назадуваме

Во изминатите 16 години, улогата на градоначалничка на општина била доделена вкупно 15 пати, а истата ја имале 13 жени. Улогата на градоначалник, од друга страна,...

На местата на избраните градоначалници: Собранието од денеска со шест нови пратеници

Собранието денеска на пленарна седница треба да верификува мандати на шест нови пратеници, откако неколкумина народни избраници станаа градоначалници на локалните избори што завршија во неделата....

ОДИХР: Вториот круг од локалните избори во натпреварувачки дух, регистрирани наводи за притисок врз гласачи

Вториот круг од локалните избори во Северна Македонија беше во натпреварувачки дух и изборната администрација вложи напори да одговори на некои процедурални недостатоци од првиот круг,...

Теута Арифи призна пораз во Тетово: Честитки до Касами, му посакувам среќа во работата

Лидерот на Беса, Билал Касами е новиот градоначалник на Тетово. Досегашната градоначалничка Теута Арифи, која на седмите локални избори во земјава, на прес-конференција во партиското седиште...

Спасовски: Граѓаните навремено пријавуваа злоупотреби и покажаа колку им е важна демократијата

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски изрази задоволство од тоа како помина изборниот ден. На вечерашната прес-конференција посочи дека за 31,7 отсто се бележи намалување на...

Османи со оценка по вториот круг на локални избори: Денешниот ден потврди дека сме зрела демократија

Денешниот изборен ден потврди дека Северна Македонија е зрела демократија. Вториот круг на локалните избори мина во мирна, фер и слободна атмосфера, со помасовна излезност на...