Новото рангирање на „Репортери без граници“ ја позиционира нашата држава меѓу најдобро оценетите во регионот, вели Ковачевски

„Оваа година, светскиот ден на слободата на медиумите, го одбележуваме како земја која постигнала исклучителен напредок на листата на „Репортери без граници“, напиша на својот фејсбук...

Нова афера ја тресе Словенија: Дали предизборните кампањи на Јанша ги финансираат Унгарија и Орбан?

Истражната комисија во рамки на словенечкиот парламент во вторник и во среда ќе сослуша неколку сведоци во обид да открие траги од финансирање на предизборните активности...

„Дејли мејл“ за автобуската несреќа во Бугарија: Десетици луѓе, меѓу кои и 12 деца, изгореа до смрт

Тешката сообраќајна несреќа што се случи рано утрово на автопатот „Струма“ во Бугарија во која загинаа 45 лица, освен во домашните и регионални медиуми, привлече внимание...

Медиумите со забелешки за лидерите на конференцијата за климатски промени: Доаѓаат со авиони на фосилни горива, користат лимузини, а зборат за спас на планетата

Со договорите за метан и против уништување на шумите, климатската конференција во Глазгов нуди надеж по песимистичкиот почеток, пишува „Њујорк тајмс“. Светските лидери собрани во Глазгов...

Новинарски организации од Западен Балкан ја повикуваат ЕУ да ја заштити слободата на медиумите во Албанија

Европската федерација на новинари и Европската радиодифузна унија испратиле писмо на загриженост до еврокомесарот за соседство и проширување Оливер Вархеји, за моменталната ситуација со слободата на...

Медиуми во ЕУ: Авганистан е победа на светскиот тероризам и пораз на извозот на западните вредности

Молскавичната победа на екстремните талибански исламисти во Авганистан и исто така молскавичниот распад на локалните власти, поддржани од САД и НАТО, претставуваат несомнена победа на светскиот...

Полска: Протести против закон со кој се загушува независноста на медиумите

Во Полска вечерва се одржуваат протести против законот со кој, според критичарите, владејачката партија се обидува да ги задуши независните медиуми. Незадоволството на граѓаните беше предизвикано...

Повик за претставници во Националниот совет за реформи во медиумската сфера

Министерството за информатичко општество и администрација ги поканува сите невладини организации, новинарски здруженија, припадници на академската заедница и поединци кои работат во областа на медиумите да...