Скрининг за ковид-19 во 364 основни и 109 средни училишта, тестирањето трае помалку од една минута

Собирањето на согласности за тестирање на учениците во училиштата започна oд денеска. Министерството за здравство скринингот во училиштата ќе го реализира по извршен случаен избор на...

Нови 468 случаи ковид-19, 11 починати, активни 12.262 лица

Денес се регистрирани 468 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со КОВИД-19 изнесува 192.288 Оздравени се 284 пациенти –  пријавени се 11починати лица, стои во корегираниот извештај на Министерството за здравство. Министерството за здравство информира, согласно податоците...