Црковни аналитичари од Софија: Бугарската православна црква ќе мора да ја признае македонската црква

Бугарската православна црква ќе мора да ја признае македонската како една од многуте православни цркви во светот, а не како единствената со која има директно заедничко...

Заев: Со Томосот што СПЦ го упати до Вселенската патријаршија, не постои пречка за прогласување на автокефалност на МПЦ

„Македонскиот народ и сите граѓани на Северна Македонија, сите заедно одлучивме да живееме во мир, единство, слога и напредок. Одлучивме да решаваме проблеми и да создаваме...

Делегација на Српската православна црква преводена од Патријархот Порфириј пристигна во Скопје

Поглаварот на српската православна црква Порфирије попладнево пристигна во Скопје во канонска посета на Македонската православна црква – Охридска архиепископија. Утре Патријархот Порфириј и Архиепископот охридски...

Позитивни реакции во Србија по литургијата на помирување меѓу Македонската и Српската православна црква

Позитивни реакции во сите срспки медиуми и јавноста по одржување на литургијата на помирување меѓу СПЦ и МПЦ-ОА, за што сведочи и присуството на повеќе илјади...

Мицкоски: Архиепископот Стефан и Синодот знаат што е најдобро за македонскиот народ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски рече дека архиепископот Стефан и останатите владици во Синодот ја имаат неговата поддршка бидејќи се што прават ќе биде во насока...

Заврши литургијата на помирувањена во храмот Свети Сава: Крај на конфликтот меѓу Македонската и Српската православна црква

Во црквата Свети Сава во Врачар заврши богослужбата на патријаршиската соборна литургија на помирување, која ја служеа српскиот патријарх Порфириј и архиепископот Охридски и Македонски Стефан....

Архиепископот Стефан од Белград: Со денешниот чин се залечува раната на телото на црквата

Во соборниот храм „Свети Сава“ во Белград изутринава почна архиерејска литургија за воспоставување на „литургиско и канонско општење на двете сетрински цркви“, односно литургија на помирувањето,...

(Во живо) Македонската и српската православна црква на заедничка „Литургија за помирување“ во Белград

Во соборниот храм „Свети Сава“ во Белград српскиот патријарх Порфириј и архиепископот охридски и македонски Стефан служат архиерејска литургија за воспоставување на „литургиско и канонско општење...