Норвешкото обвинителство бара Брејвик да остане во затвор: И денеска е опасен исто и кога уби 77 лица

Државното обвинителство во Норвешка денеска побара неонацистотот Андерс Бехринг Брејвик да биде задржан во затвор, истакнувајќи дека е исто толку опасен, колку и во 2011 година...

Норвешка пријави епидемија на птичји грип

Норвешка пријави појава на високопатоген птичји грип Х5Н1 на фарма, објави денеска Светската организација за здравје на животните (ОИЕ). Епидемијата во регионот Рогаланд усмрти 221 парче...

„Случај Ериксен“: Фудбалер доживеа срцев удар во натпревар од втората лига на Норвешка

Вознемирувачките сцени од ЕП 2020 кога на теренот, поради срцеви проблеми, колабира данскиот репрезентативец Кристијан Ериксен се повторија, за среќа без трагичен епилог, на натпревар од...

Можно е да имал ментални нарушувања: Човекот кој уби пет лица со лак и стрела во Норвешка предаден на здравствените служби

Данскиот државјанин, кој вчера беше уапсен како осомничен за нападот со лак и стрела во супермаркет во норвешкиот град Конгсберг при што уби пет лица, а...