Новинарски организации од Западен Балкан ја повикуваат ЕУ да ја заштити слободата на медиумите во Албанија

Европската федерација на новинари и Европската радиодифузна унија испратиле писмо на загриженост до еврокомесарот за соседство и проширување Оливер Вархеји, за моменталната ситуација со слободата на...

Враќањето на Талибанците-катастрофа за новинарството во Авганистан

Meѓународната федерација на новинари, изрази загриженост за состојбата во која се наоѓаат новинарите во Авганистан откако со земјата завладеа Талибанскиот режим.  Шефот на Меѓународната федерација на...

Темни облаци над медиумите во Авганистан: Стотици новинари бараат помош, повеќето се жени

„Паника и страв“ владее меѓу авганистанските новинари, особено новинарките, соопшти Меѓународната федерација на новинари (ИФЈ), истакнувајќи дека добиле „стотици барања за помош“ од медиумските работници на...

АВМУ ги осуди навредите и вулгарностите кон новинарите на протестот против новите мерки за ковид-19

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) денеска испрати реакција во врска со неделниот протест поттикнат од новите мерки против коронавирусот . АВМУ ги осуди...