ИД се огласи за ракетниот напад кон аеродромот во Кабул: Ние бевме

Џихадистичката група „Исламска држава“ презеде одговорност за денешниот ракетен напад кон аеродромот во авганистанскиот главен град Кабул. Војниците на калифатот истрелаа шест ракети кон меѓународниот аеродром...