Велешанец шетал со пушка на улица

На 18 февруари, 20-годишник од Велес неовластено држел огнено оружје – пушка марка „Баикал“ од руско производство, со калибар 12 милиметри, со две цевки со внатрешни...

Заменик директор тепал ученик од осмо одделение – ОЈО поднесе обвинителен предлог

Oбвинителен предлог против заменик директор на основно училиште во селото Чегране, поднесе Основното јавно обвинителство во Гостивар. Тој се товари за кривичното тело – малтретирање во...

МВР и ОЈО ја расчистуваат сообраќајката кај Влада: Се проверуваат безбедносните камери и дали возачот бил под дејство на алкохол

За несреќата се известени дежурен јавен обвинител и Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди и преземени сите неопходни мерки за расчистување на случајот...

(ВИДЕО) Запленета над 1 тон материја за производство на дрога – амфетамин и екстази, вредна над 50 милиони евра

Станува збор за супстанца – прекурзор „1 Phenyl – 2 Propanone“ што според член 3 од Законот за прекурзори спаѓа во прва категорија, согласно ратификуваните меѓународни...

Обвинителството бара притвор за тешката сообраќајна несреќа кај „Сити мол“

Скопското јавно обвинителство побара притвор за вчерашната сообраќајна несреќа кај Т.Ц. Сити Мол. Скопското јавно обвинителство бара притвор за вчерашната сообраќајна несреќа во која животот го...

Финансиска полиција: Кривична пријава против вработена во „Санте плус груп Скопје“

Управата за финансиска полиција (УФП) до Основното јавно обвинителство (OJO) Скопје поднесе кривична пријава против едно физичко лице во својство на одговорно лице во правниот субјект...

ОЈО Велес: Смртта кај пронајденото починато лице настапила по убод со нож во пределот на срцето

Основното јавно обвинителство во Велес по добиени информации во текот на ноќта,  изврши увид во куќа во Велес каде е извршено кривично дело Убиство. Првичните сознанија...

ВМРО-ДПМНЕ го прозива ОЈО дека молчело по заканите врз семејствата на жртвите во пожарот во модуларната болница во Тетово

Кој се заканува на семејствата на жртвите од несреќата од Тетово? Зошто ОЈО молчи? Ова се прашањата на кои одговор преку соопштение, бараат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ....