ОН предупредуваат: Авганистанскиот банкарски систем е пред колапс

Обединетите Нации (ОН) предупредуваат на тешки последици од евентуален колапс на авганистанскиот банкарски систем. Економската цена од колапсот на банкарскиот систем, со неговите придружни негативни социјални...

Обвини за сексуално злоставување и исчезна: ОН бараат докази за состојбата на тенисерката Пенг Шуаи

Обединетите нации (ОН) денеска побараа докази за состојбата на кинеската тенисерка Пенг Шуаи, која исчезна откако обвини висок функционер за сексуално злоставување. Би било важно да...

Гутереш апелира: Ситуацијата со мигрантите во Полска да се реши преку меѓународното право

Генералниот секретар на Обединетите Нации (ОН), Антонио Гутереш смета дека ситуацијата со мигрантите на полско-белоруската граница треба да се реши врз основа на меѓународното право и...

Главни приоритети на КОП26: Ограничување на температурата и намалување на емисиите на јаглерод диоксид

Наредните денови на Конференцијата на Обединетите Нации (ОН) за климатски промени КОП26 во Глазгов, ќе се дебатира за нацрт-договорот со која се повикуваат земјите да ги...

Духовито предупредување за климатските промени: Министер на Тувалу одржа говор во море до колена и со завратени ногавици

Министерот за надворешни работи на Тувалу, Симоне Кофе, во видео обраќање што ќе биде прикажано на Самитот за климатски промени на Обединетите Нации (ОН) во Глазгов,...

Инцидент во Банги: Претседателската гарда на Централноафриканската Република рани 10 мировници на ОН

Претседателската гарда на Централноафриканската Република (ЦАР) отвори оган врз мировници на Обединетите нации (ОН) во главниот град и рани 10 од нив, потврди мисијата на ОН....

Гутереш ја поздрави иницијативата на Ријад против климатските промени

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш во телефонски разговор со саудискиот принц Мохамед бин Салман ја поздрави иницијативата на Саудиска Арабија за намалување на емисиите на...

Авион на ОН мета на етиописката авијација

Етиопските воени воздушни напади врз главниот град на Тиграј денеска ги принудија Обединетите нации да го прекинат слетувањето на хуманитарен авион во Мекел. Портпаролот на етиописката...