Три години затвор и конфискација на 36 милиони евра – епилог за Сашо Мијалков во „Империја”

Сашо Мијалков, осомничен во предметот „Империја“ за перење пари е осуден на три години ефективен затвор откако денеска призна вина во спогодба со обвинителката за организиран...

Разговор на Мицкоски со Кичеец: Ме сликале како влегувам таму додека Орце бил под ПИ мерки

Нова аудио снимка на Јутјуб од разговор меѓу Христијан Мицкоски и Зоран Милески-Кичеец, третообвинет и осуден во случјот „Рекет“, која потврдува на средби на лидерот на...

Адвокатот на Камчев со барање до Апелација за враќање на пасошот

Адвокатот Антонио Апостолски, образложувајќи ја жалбата, рече дека судот претходно му определил времена исправа за патување и обвинетиот неколку пати ја користел, што покажува дека не држи наводот дека ќе се даде во бегство, како и дека е доставена дополнителна гаранција со вкупна вредност од 3,18 милиони евра

Тонски снимки: Со Мијалков расчистив, ако СДСМ и ВМРО не се смират ќе има крв до колена

Овие аудио записи не се дел од доказите во предметот „Рекет“, потврдила обвинителката Вилма Русковска за некои медиуми и најави истрага за снимките како и кој ги снимил и кој ги објавил

Во „Рекет“ не се само Јанева и Јовановски, Камчев откри и други имиња и информации

Камчев ги негира шпекулациите за вмешаност на премиерот Зоран Заев и министерката за одбрана Радмила Шекеринска во аферата. Заев, според Камчев, бил шокиран за што станува збор, а Шекеринска, како што вели, сведокот била злоупотребена и со фотографии што му ги покажувал првообвинетиот Бојан Јовановски. .Рочиштето за предметот „Рекет“ ќе продолжи на 10 декември со сведочење на Ана Камчева, сопругата на Јордан Камчев, која денеска не се појави во Кривичниот суд поради температура

Сведочење на Камчев: Боки ме уценуваше со договор за шопинг молови

„Сума од 350.000 евра, исплатени од Ана Камчева, Бојан Јовановски ги ставил во кутија за чевли и тој подарок ѝ го доставил на Јанева. Другите 150.000 евра ги дал на Зоран Милески“, рече Камчев во сведочењето во Кривичниот суд што е во тек