Педро Санчез со поддршка за Зоран Заев и коалицијата „Можеме“

„Ти благодарам Педро Санчез за поддршката. И како сојузници во НАТО и како идни партнери во ЕУ, продолжуваме да придонесуваме за подобра, проевропска иднина на сите граѓани“, му одговори Заев преку Фејсбук

Шпанија: Санчез нуди референдум за поголема автономија на Каталонија, но не и за независност

Шпанскиот премиер во интервју за државната телевизија ТВЕ соопшти дека во февруари ќе се состане со каталонскиот премиер, Ким Тора, како дел од дијалогот за идниот статус на покраината и дека Каталонците потоа ќе треба да гласаат за нивниот договор што не вклучува независност

Шпанскиот премиер со ветување до Заев: Наскоро и Влада и ратификација на Протоколот

Актуелниот премиер Педро Санчез има најголеми шанси да биде мандатар, бидејќи неговата Социјалистичка партија на изборите на 11 октомври освои 120 пратенички места. Санчез потпиша договор со левичарската партија „Заедно можеме“ (Унидас Подемос), која освои 32 места во Парламентот. За формирање на владејачка коалиција потребни се уште 24 пратеници

Избори во Шпанија: Победа на социјалистите, десничарската „Вокс“ со 24 мандати

Според прелиминарните резултати врз основа на 99 проценти од преброените гласови, шпанската социјалистичка работничка партија (ПСОЕ) на премиерот Педро Санчез, освои 123 мандати од вкупно 350 места во Парламентот. Партијата на центарот „Граѓани“ доби 57 мандати, конзервативната Народна партија (ПП) освои 66 места, а левичарската Подемос доби 42 места.Според освоените гласови ниту една партија не може сама да формира влада, па следи период на долги преговори за идната коалиција

Шпанија доби седми премиер по Франко: Педро Санчез положи заклетва

За лидерот на шпанските социјалисти гласаа 180 пратеници во Парламентот, 169 беа против и еден воздржан. Свечениот чин се случи во палатата Сарсуела во Мадрид на ден по барањето за гласање на недоверба на неговиот претходник Маријано Рaхoj по тешките обвинувања и пресуди за корупција во Конзервативната народна партија на Шпанија